מאמרים

- חלק שני

הלימודים בינתחומיים ומקנים כלים וידע בתחומי פיזיקה, הנדסה,  אומנות ועיצוב וכל זאת על מנת שהאדריכל יוכל לבצע את מלאכתו תוך התחשבות בצרכי מתכנני החשמל, המיזוג, האקוסטיקה, המים ועוד.

מוסדות הלימוד בתחום

בישראל ישנם חמישה מוסדות לימוד המעניקים תואר B.Arch - תואר ראשון באדריכלות, המאפשר, לאחר שמושג רישיון מרשם האדריכלים, חתימה על פרויקטים של עד 11 מטר (כ- 4 קומות). מוסדות הלימודים בארץ הם אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ומספר מכללות ברחבי הארץ. מבחינת לימודים בחו"ל, יש לקחת בחשבון כי כמובן שקיימת אפשרות כזו, כאשר דרישות הקבלה ללימודים משתנים ממדינה למדינה אך לכל הפחות מדובר בתעודת בגרות מלאה, ראיון אישי פרונטאלי או בפורמט כתוב ומבחני קבלה.

תנאי הקבלה

בארץ כל מוסד לימודים דורש תנאי קבלה משלו, כאשר תנאי הקבלה לכל הפחות כוללים שקלול ממוצע ציוני בגרויות /או בחינות המחליפות תעודת בגרות (כמו למשל ציוני מכינה) ושל מבחן פסיכומטרי. בנוסף לזה, המועמדים נדרשים לעמוד בבחינת מיון מעשית באדריכלות הבוחנת את כושר הרישום המינימאלי של הסטודנט ויכולת ההסתכלות הבסיסית, הצגת תיק עבודות וראיון אישי בנוכחות ועדה.

אפשרויות תעסוקה בתחום

בסיום לימודי אדריכלות נדרשים הבוגרים להירשם אצל רשם המהנדסים והאדריכלים הממשלתי על מנת לקבל מעמד רשמי של "אדריכל רשום", שמאפשר תכנון מוגבל של מבנים. פרט לכך, בהתאם לסוג הלימודים נקבעים סוגי המבנים שהוא רשאי לתכנן. על מנת לשנות את המעמד הרשמי ל"אדריכל רישוי" יש צורך בניסיון מוכח של לפחות שלוש שנים בתחום. מעמד זה מאפשר תכנון בתים ומוסדות בארץ. ניתן לעסוק בתחום במסגרת עצמאית במשרד אדריכלות או כשכירים במגוון מקומות תעסוקה.

חזרה לחלק ראשון